Wrocław Światową Stolicą Książki 2016

" Czytajmy razem " we Wrocławiu i SP 107

CZYTAJMY RAZEM WE WROCŁAWIU

Nasza szkoła, podobnie jak 8 innych wrocławskich szkół, przystąpiła do projektu Czytajmy razem”, którego celem jest wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Projekt realizowany będzie od grudnia 2014 do grudnia 2015.

Cele projektu:
1.         Podnoszenie kompetencji czytelniczych i komunikacyjnych dzieci i młodzieży, w tym dyskusji,

filozofowania i rozwijania sztuki rozmowy na wybrany temat.

2.         Wzmocnienie działań związanych z wprowadzeniem najmłodszych czytelników

zaczarowany świat książek, z uwzględnieniem uczniów z dysfunkcjami, pomoc logopedyczna.

3.         Opracowanie i wprowadzenie na zajęciach z uczniami zmodyfikowanego kanonu lektur.

4.         Odkrywanie przez dzieci i młodzież ciekawych miejsc we Wrocławiu, służących popularyzacji

czytania.

Miejsce działań: Wrocław

Realizacja : nauczyciele bibliotekarze szkół wrocławskich, nauczyciele logopedzi, poloniści ( szkoły podstawowe), WCDN.

Adresaci projektu – nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych Wrocławia:

SP 74, ZSP 3, SP 95, ZSP 13, SP 64, SP 107, SP 9, SP 85, SP 68 oraz nauczyciele i uczniowie innych placówek zaproszeni do współpracy.

Partnerzy projektu: Miejski Program Profilaktyki Logopedycznej, ESK 2016, Wydawnictwa: eMka Krzysztof Głuch, Literatura, Zakamarki, Papilon.

Wydawnictwa przekazują nieodpłatnie szkołom, które przystąpią do projektu,  wybrane książki ( 3-4 tytuły). Na podstawie wybranej literatury nauczyciel bibliotekarze, poloniści, logopedzi realizują z dziećmi program opracowany wspólnie z organizatorami.

Działania :

•           Warsztaty dla uczniów i nauczycieli prowadzone przez WCDN oraz przez  przedstawicieli wydawnictw dotyczące dydaktyki języka oraz metodyki pracy z konkretnym tekstem literackim.

•           Promocja wizualna działań - logo projektu i wydawnictw na stronach internetowych  placówek oraz wszystkich bieżących wydarzeń, plakaty.

•           Czytanie głośne  książek z pakietu na lekcjach i spotkaniach grupowych, w plenerze, z rodzicami w domu.

•           Konkursy, spotkania, tworzenie własnej literatury promującej projekt oraz Wrocław.

Organizatorzy i koordynatorzy projektu:

Lidia Zyga

Małgorzata Olewińska – Syta