W roku szkolnym 2012/2013 będzie realizowany w naszej szkole projekt proekologiczny „Zielono nam”

dla klas 1-6.

Głównym celem projektu jest kształtowanie odpowiedzialnej postawy dziecka za środowisko, w którym żyje. Projekt ma charakter otwarty, można go zmieniać i modyfikować w zależności od potrzeb. Nauczyciel pełni w nim rolę pomocnika i koordynatora działań. Formy i metody pracy są różnorodne, dostosowane do poziomu i możliwości dzieci, ich wieku i doświadczeń życiowych.

Główne cele projektu:

• Podejmowanie działań ekologicznych w najbliższym otoczeniu: w szkole i w domu

• Prezentowanie postawy człowieka odpowiedzialnego za środowisko, świadomego faktu, że każde jego działanie ma wielokierunkowy wpływ na środowisko.

• Przekazywanie pozytywnych ekologicznych wartości ludziom z najbliższego otoczenia.

• Nabywanie i poszerzanie wiedzy i umiejętności związanych z ochroną przyrody i jej zagrożeń.

• Promowanie segregowania odpadów i powtórnego wykorzystania surowców wtórnych.

• Kształtowanie pozytywnej postawy względem środowiska naturalnego, poprzez podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska.

• Uświadomienie dzieciom i młodzieży problemu nadmiernej ilości odpadów.

• Uwrażliwianie na piękno otaczającej przyrody oraz na potrzeby zwierząt.

• Poznanie wybranych gatunków roślin i zwierząt polskich i innych krajów, w tym gatunków chronionych.

• Wyrobienie nawyku segregowania odpadów, w tym gromadzenia makulatury.

• Zachęcanie do spędzania wolnego czasu w sposób aktywny na łonie natury.

• Rozwijanie umiejętności samodzielnego wyszukiwania i gromadzenia informacji dotyczących świata przyrody i ekologii.

• Rozwijanie umiejętności pracy w zespołach podczas wykonywania różnorodnych działań.

• Rozwijanie umiejętności plastycznych, literackich, recytatorskich i matematycznych poprzez przygotowania prac, udział w konkursach i rozwiązywanie wyznaczonych zadań.

Czytaj więcej...