W roku szkolnym 2012/2013 będzie realizowany w naszej szkole projekt proekologiczny „Zielono nam”

dla klas 1-6.

Głównym celem projektu jest kształtowanie odpowiedzialnej postawy dziecka za środowisko, w którym żyje. Projekt ma charakter otwarty, można go zmieniać i modyfikować w zależności od potrzeb. Nauczyciel pełni w nim rolę pomocnika i koordynatora działań. Formy i metody pracy są różnorodne, dostosowane do poziomu i możliwości dzieci, ich wieku i doświadczeń życiowych.

Główne cele projektu:

• Podejmowanie działań ekologicznych w najbliższym otoczeniu: w szkole i w domu

• Prezentowanie postawy człowieka odpowiedzialnego za środowisko, świadomego faktu, że każde jego działanie ma wielokierunkowy wpływ na środowisko.

• Przekazywanie pozytywnych ekologicznych wartości ludziom z najbliższego otoczenia.

• Nabywanie i poszerzanie wiedzy i umiejętności związanych z ochroną przyrody i jej zagrożeń.

• Promowanie segregowania odpadów i powtórnego wykorzystania surowców wtórnych.

• Kształtowanie pozytywnej postawy względem środowiska naturalnego, poprzez podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska.

• Uświadomienie dzieciom i młodzieży problemu nadmiernej ilości odpadów.

• Uwrażliwianie na piękno otaczającej przyrody oraz na potrzeby zwierząt.

• Poznanie wybranych gatunków roślin i zwierząt polskich i innych krajów, w tym gatunków chronionych.

• Wyrobienie nawyku segregowania odpadów, w tym gromadzenia makulatury.

• Zachęcanie do spędzania wolnego czasu w sposób aktywny na łonie natury.

• Rozwijanie umiejętności samodzielnego wyszukiwania i gromadzenia informacji dotyczących świata przyrody i ekologii.

• Rozwijanie umiejętności pracy w zespołach podczas wykonywania różnorodnych działań.

• Rozwijanie umiejętności plastycznych, literackich, recytatorskich i matematycznych poprzez przygotowania prac, udział w konkursach i rozwiązywanie wyznaczonych zadań.

Szczegółowe działania w poszczególnych miesiącach

Wrzesień - Sprzątanie Świata

Przeprowadzenie akcji ”Sprzątanie Świata 2012”

Październik - Miesiąc Dobroci dla Zwierząt

- VIII edycja konkursu międzyszkolnego „Zakładka ekologiczna”

- Konkurs recytatorski „Wszystkie zwierzęta duże i małe”

- Wystawa plakatów nt. zwierząt „Nasi bracia mniejsi” w ramach Światowego Dnia Zwierząt

Listopad - Dzień Misia

- Zabawy, gry, prace plastyczne, zajęcia nt. niedźwiedzi i niedźwiadków

- Konkurs plastyczny „Ilustracja do wybranego utworu o tematyce przyrodniczej” w ramach akcji „Cały Wrocław czyta dzieciom”

Grudzień - styczeń – Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę

- Kampania „Daj złociaka dla zwierzaka”, czyli zbiórka darów dla wrocławskiego schroniska dla zwierząt

- Loteria fantowa w czasie zabaw karnawałowych – zebranie funduszy na rzecz schroniska

- Prezentacja multimedialna o życiu psów, o sposobie opieki nad nimi

- Dokarmianie ptaków w parku

- Konkurs plastyczny „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”

Luty - Dzień Kota

- Pogadanki, gry, zabawy, zajęcia plastyczne, wystawy o kotach

- Konkurs literacki „Cztery pory roku”

Marzec - Pierwszy Dzień Wiosny

- Pokaz ekologicznej mody gazetowej

- Ekologiczna biżuteria z materiałów odpadowych - wystawa

- Festiwal „Turystycznej Zielonej Piosenki”

- Turniej Ekologiczny

Kwiecień - Dzień Ziemi

- Konkurs grafiki komputerowej z okazji Dnia Ziemi

- Przygotowanie plakatów „Erth Day”-wystawa prac

- „W krainie dinozaurów” – świetlicowy międzygrupowy konkurs plastyczny

- Konkurs matematyczno-ekologiczny „Zielona matematyka”

Maj - Dzień Bociana

-Realizacja programu ekologicznego „Dzień Bociana 2013”

Czerwiec - Dzień Ekologa

- Konkurs recytatorski „Piękna jest nasza Ziemia” dla grup przedszkolnych SP 107 i okolicznych przedszkoli

- Podsumowanie projektu

- Zajęcia w terenie rozpoznawanie roślin zielnych

- Przygotowanie kart zielnikowych

- Liga Przyrodnicza

- Ekologiczne limeryki; wystawa prac

- Przygotowanie prezentacji multimedialnej nt. zwierząt Azji w ramach kampanii na rzecz ochrony zwierząt Azji Płd.-Wsch. prowadzonej w ZOO - Rozpoznajemy gatunki drzew i krzewów w Parku Nowowiejskim - Opis liścia lub drzewa w ramach Dnia Drzewa; wystawa prac - Konkurs przyrodniczy - Konkurs plastyczny „Barwy jesieni”

Listopad

- Projektujemy ekologiczny pojazd/zabawki z materiałów odpadowych; wystawa prac - Zajęcia w terenie - Poznajemy ptaki zimujące we Wrocławiu - Podglądanie ptaków z aparatem fotograficznym

Grudzień – styczeń

-Zbiórka karmy i kocyków dla zwierząt ze schroniska „Daj złociaka dla zwierzaka”

-Rozwiązywanie testów z matematyki o tematyce ekologicznej

- Festiwal „Turystycznej Zielonej Piosenki”

- Konkurs plastyczny „Oznaki wiosny” - Jak przychodziła do nas wiosna? – systematyczna obserwacja, jak zmieniała się przyroda na wiosnę, opisy przyrody, zdjęcia; wystawy prac

Kwiecień

- Konkurs fotograficzny „Uroki wrocławskiej przyrody” - Pogadanki na języku polskim: Bądź człowiekiem wśród stworzeń, Jak ratować świat?, Wokół ochrony przyrody - „List otwarty w sprawie przyrody” – wypowiedź pisemna; prezentacja prac - Aktywny wypoczynek – zajęcia na temat form spędzania wolnego czasu na łonie przyrody.

Maj

- „Tego miejsca nigdy nie pozwolę zniszczyć” - wypowiedź pisemna; prezentacja prac - Wykonie prezentacji multimedialnych o parkach narodowych i krajobrazowych, pomnikach przyrody na Dolnym Śląsku

Czerwiec

- Obserwacja organizmów wodnych w stawie w Parku Nowowiejskim - Podsumowanie projektu.